poniedziałek, 2 grudnia 2019

Damski styl preppy - wprowadzenie

Dziś wprowadzę Cię w świat pięknego stylu preppy w którym od dawna jestem zakochana. Żeby łatwiej było Ci zrozumieć całość wyjaśnijmy najpierw skąd pochodzi jego nazwa.

  • preppy- skrót od słowa preparatory określającego egzaminy przygotowawcze na uczelnie wyższe
Wiesz już zatem że jest to styl studencki i żeby nie było wątpliwości chodzi nam o uniwersytety typu Harvard czy Yale czyli absolutnie najwyższa półka. Jak to się właściwie zaczęło? Wyobraź sobie lata 50-60 ubiegłego wieku i życie uczniów z takich prestiżowych uczelni. To są ludzie którzy pochodzą z dobrych domów, często bardzo bogatych. Są dobrymi uczniami, dobrze wychowanymi. Po wykładach uczestniczą w zajęciach dodatkowych albo uprawiają sport. To jest bardzo eleganckie towarzystwo i tak też się nosi. Spodnie wyprasowane w kancik, buty wypastowane na błysk. Z całą pewnością jest to styl konserwatywny i tutaj nie ma miejsca na zbyt duży dekolt czy wyzywającą sukienkę. Spódniczka delikatnie przed kolano będzie okej. Ma być poprawnie.

Na pierwszy rzut oka możesz tego nie skojarzyć ale preppy widziałaś już zapewne bardzo wiele razy, chociażby w filmach. Jest całe mnóstwo postaci filmowych/serialowych które ubierają się według stylu elitarnych studentów. Podpowiem Ci troszeczkę.

Była sobie dziewczyna
Uśmiech Mony Lizy
Wiadomo zatem że silnym tematem tutaj będą mundurki szkolne, wszelkie elementy z logiem szkoły czy bluzy z maskotką uczelnianej sportowej drużyny. To jest młodzieżowy styl, to raczej typowe że narzuca się sportowe nakrycie na koszulę czy łączy spódniczkę z butami do jazdy konnej. Tutaj nic się nie wyklucza. To jest elegancja z elementami sportowego szyku. Przy całej tej konserwatywnej otoczce można poszaleć z kolorami czy fasonami. Styl preppy bardzo lubi kolory takie jak: żółty, czerwony, różowy czy wszelkie odcienie niebieskiego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kolorach zajrzyj tutaj.

Mam nadzieję że patrząc na te zdjęcia powoli wczuwacie się w klimat. Trzeba tu uwzględnić jeszcze jedną rzecz. Jak już wcześniej wspomniałam tacy studenci często pochodzą z bogatych domów i dosyć mocno przekłada się to na całą otoczkę. To jest sposób wychowania i noszenia się z podniesioną głową. Intuicyjne wybieranie dobrych materiałów. Spędzanie czasu na jachcie z przyjaciółmi, czyli coś co dla wielu będzie niedostępne. W tym świecie perły, te prawdziwe odziedziczone po babci nosi młoda dziewczyna na co dzień. Luksusowe wakacje opłacają rodzice a wchodząc do sklepu nikt nie patrzy na ceny. Dom rodzinny to luksusowa willa.
W czasach kiedy bum na preppy rósł było to coś więcej. Odróżnienie bogatej, wyższej klasy od pospolitych, szarych ludzi. Powstawały książki o tym co robić, jeść i gdzie bywać żeby być preppy. Uczniowie z innych uczelni zaczęli kopiować luksusowy styl kolegów i wtedy jeszcze bardziej szerzyła się jego popularność, aż w końcu w którymś momencie stał się kultowy.Rozumiesz więc że preppy to styl życia. Spotkałam się kiedyś ze stwierdzeniem że to sposób spędzania wolnego czasu definiuje naszą przynależność do danej grupy społecznej i bardzo się z tym zgadzam. Tutaj będą to wszelkie sporty typu golf czy jazda konna. W tych kręgach obecna jest moda na posiadanie jachtów, co wbrew pozorom bardzo mocno przekłada się na całość. Tutaj łatwo zauważyć snobizm tej subkultury (mogę to tak nazwać? Chyba spełnia standardy). Motyw marynarski jest obecny wszędzie. Przyjęcia na jachcie, motywy żeglarskie na ubraniach, kubkach, torbach czy wszechobecne niebiesko-białe paski to standard. Nie zdziwcie się jeśli zobaczycie kiedyś kotwicę na bransoletce ;)
Jeśli przejrzysz pinteresta to zobaczysz, że preppy troszkę ewoluował. Mogę chyba zaryzykować stwierdzenie że coraz bardziej popularna staje się forma pół sportowego albo całkiem sportowego stroju w połączeniu z elegancką biżuterią. Czasy się zmieniają, preppy też się zmienia.
Dziewczyno wejdźcie w internet, buszuj, szukaj. Aż miło zapoznać się z czymś tak pięknym i słodkim.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza